NAŞTEREA DOMNULUI - BUCURIE SFÂNTĂ

Viața parohiei Decembrie 16, 2013

Ieri, 15 decembrie 2013, în Biserica ,,Adormirea Maicii Domnului” din satul Feredeni, Comuna Deleni, Judeţul Iaşi, s-a desfăşurat Proiectul Educaţional ,,Naşterea Domnului - Bucurie Sfântă”( Interpretare corală colinde; creaţie artistico-plastică: lucrări picturale, desene, felicitări, ornamente de Crăciun, icoane; creaţii literare în proză sau versuri). Acest eveniment a fost organizat la iniţiativa Şcoalii Gimnaziale Deleni, Structura Feredeni, Comuna Deleni (Prof. Furtună Bogdan, Prof. Scîrţu Marius, Înv. Fotea Iulia, Prof. Mogoş Mugurel), în parteneriat cu Biserica ,,Adormirea Maicii Domnului” din Satul Feredeni, Comuna Deleni, Judeţul Iaşi, cu sprijinul Primăriei Comunei Deleni şi al Protopopiatului Hârlău.

Prin muzică, culoare şi cuvânt, toate corurile („Voioşii”, Şcoala Petru Rareş - Hârlău, îndrumător prof. Alexandru Stăncescu, Corul Parohiei Leţcani II – Iaşi, îndrumător  înv. Bortaş Loredana, Corul Şcolii Sticlăria-Scobinţi, îndrumător prof. Floariu Georgiana, Corul Şcolii Deleni, îndrumător prof. Furtună Bogdan, Corul Şcolii Feredeni - Deleni, îndrumător înv. Iulia Fotea, Corul Şcolii Slobozia - Deleni, îndrumător prof. Rionesei Magdalena şi seminaristul Pârâu Iulian, Grupul vocal al Grupului Şcolar „Victor Mihăilescu Craiu” Belceşti, îndrumător Înv. Cojocaru Paraschiva, Corul clasei a IV-a Şcoala Petru Rareş - Hârlău, îndrumător înv. Muşei Luminiţa) care au participat, au adus în faţa noastră frumuseţea sărbătorii Naşterii Domnului, exprimată interpretarea frumoasă a colindelor din program.

Argumentul proiectului ţine de realitatea faptului că Naşterea Domnului este sărbătoarea iubirii nesfârşite a lui Dumnezeu faţă de oameni, este minunea unirii cerului cu pământul, înomenirea Fiului lui Dumnezeu şi îndumnezeirea oamenilor prin har. Trebuie să ne aducem aminte că aceste cântări a colindelor sunt un memorial şi o actualizare a Sfintei Liturghii din ziua Naşterii Domnului şi expresia vie a culturii teologice şi duhovniceşti a poporului nostru. Se doreşte implicarea copiilor şi a cadrelor didactice în exprimarea acestor valorilor ce transcend timpul şi spaţiul, dar şi a modului cum ele pot modela şi îmbogăţi sufletele noastre.

Antrenarea  elevilor în acest  proiect, i-a solicitat în domeniul artistic - muzical,  al  creaţiei artistico - literare, dar, urmărind şi dezvoltarea laturii moral - creştine. Colindele cântate de cele opt coruri, în mijlocul Bisericii noastre parohiale, ne-au adus aminte de îngerii care au cântat la Naşterea Domnului Iisus Hristos, de credinţa vie a Bisericii, ilustrată de mulţimea credincioşilor prezenţi, dar şi de strămoşii noştri, arătându-se, astfel, contemporaneitatea colindelor, dar şi tradiţie lor veche.

Colindătorilor ce au vestit Naşterea Domnului li s-a răspuns cu daruri, ca un răspuns la mulţimea darurile lui Dumnezeu date nouă, gospodinele din parohia Feredeni pregătind cu toată dragostea, daruri de bucate şi dulciuri care au fost împărţite la toţi cei prezenţi la eveniment.

Înv. Fotea Iulia