REGULĂ pentru rugăciunile ce se cuvine a se face de către cei care se pregătesc a sluji şi de cei care voiesc a se împărtăşi cu Sfintele şi Dumnezeieştile Taine.

Viața parohiei Iulie 31, 2015

Săvârşindu-se slujba Dupăcinării (Pavecerniţa) în biserică sau acasă sâmbătă seara, se citeşte Canonul Domnului Iisus şi Paraclisul Născătoarei de Dumnezeu, Canonul îngerului păzitor şi Canonul zilei. Iar pe alocuri se citesc şi rugăciunile spre somn. După aceea: Cuvine-se cu adevărat să te fericim..., Sfinte Dumnezeule..., Preasfântă Treime..., şi, după Tatăl nostru..., troparele: Miluieşte- ne pe noi, Doamne..., iar pe alocuri condacul praznicului şi rugăci­unile: Nespurcată, neîntinată... Şi ne dă nouă Stăpâne... şi: Pe cei ce ne urăsc şi ne fac nouă strâmbătate...

A doua zi dimineaţa, cei care slujesc Dumnezeiasca Liturghie, se cuvine să citească Ceasul al treilea şi al şaselea şi, după rugăciunea: Dumnezeule şi Doamne al puterilor..., Canonul şi rugăciunile Sfintei împărtăşiri. Iar, după citirea rugăciunilor, să facă apolisul Ceasurilor. Cei care vor să se împărtăşească, să asculte Ceasurile în biserică, mai înainte de Liturghie.

Şi, când cineva se va împărtăşi cu Sfintele şi făcătoarele de viaţă Taine, după primirea Sfintelor Taine, să citească rugăciunile de după împărtăşire.

Iar în celelalte zile ale săptămânii, rugăciunile care se citesc de cei ce se pregătesc a sluji şi de cei ce voiesc a se împărtăşi cu Sfintele Taine, sunt acestea:

Duminică seara: Canonul Domnului Iisus, Paraclisul Născătoarei de Dumnezeu, Canonul Arhanghelilor şi, dacă va vrea cineva, şi al îngerului păzitor.

Luni dimineaţa: Ca şi în toate celelalte dimineţi, să facă după cum s-a scris mai sus. Este bine să se citească însă şi rugăciunile de dimineaţă.

Luni seara: Canonul Domnului Iisus, Paraclisul Născătoarei de Dumnezeu, Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul şi Canonul îngerului păzitor.

Marţi seara: Canonul cinstitei şi de viaţă făcătoarei Cruci, Paraclisul Născătoarei de Dumnezeu şi Canonul îngerului păzitor.

Miercuri seara: Canonul Domnului Iisus, Paraclisul Născătoarei de Dumnezeu, Canonul îngerului păzitor, Acatistul Sfinţilor Apostoli şi, cine va vrea, şi al Sfântului Nicolae.

Joi seara: Canonul cinstitei şi de viaţă făcătoarei Cruci, Paraclisul Născătoarei de Dumnezeu şi Canonul îngerului păzitor.

Vineri seara: Canonul Domnului Iisus, Acatistul Bunei-Vestiri, a Născătoarei de Dumnezeu, Canonul îngerului păzitor şi Canonul Tuturor Sfinţilor.

Oamenii temători de Dumnezeu, care nu zăbovesc în gânduri deşarte, ci sunt stăpâni pe sine, se îndeletnicesc cu citirea Psaltirii, a rugăciunilor după hotărâre, a cărţilor Legii Domnului şi ale Sfinţilor Părinţi şi dascăli ai Bisericii.

Această rânduială se ţine în toate zilele şi de toţi preoţii, dia­conii, clericii şi monahii, precum şi de toţi cei care ştiu carte.

Întrucât Apostolul a poruncit să nu părăsim adunarea bise­ricească şi, prin urmare, nici rugăciunile bisericeşti, nimănui nu i se cuvine a-şi lăsa rânduitul Canon neîndeplinit, pentru că, spre dragostea lui Dumnezeu, fiecare om este dator a tinde după cum este scris: «Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău, din toată vârtutea ta şi din tot cugetul tău». Se cuvine să avem dragoste către rugăciuni şi să le facem cu osârdie către Dumnezeu, Cel în trei Ipostasuri, către Preacurata Fecioară Maria, Născătoarea de Dumnezeu, şi către toţi sfinţii, pentru care, vom dobândi bunătăţile cele pregătite în ceruri, cu toţi sfinţii care au bineplăcut lui Dumnezeu. Amin.

(LITURGHIER, CUPRINZÂND VECERNIA, UTRENIA, DUMNEZEIŞTILE LITURGHII ALE SFINŢILOR: IOAN GURĂ DE AUR, VASILE CEL MARE, GRIGORIE TEOLOGUL(A DARURILOR MAI ÎNAINTE SFINŢITE), RÂNDUIALA SFINTEI ÎMPĂRTĂŞIRI ŞI ALTE RUGĂCIUNI DE TREBUINŢĂ, TIPĂRIT CU APROBAREA SFÂNTULUI SINOD ŞI CU BINECUVÂNTAREA PREAFERICITULUI PĂRINTE DANIEL PATRIARHUL BISERICII ORTODOXE ROMÂNE, Editura Institutului Biblic şi de Misiune Ortodoxe, Bucureşti, 2012, pp. 523-525.)