390 de copii prezenți la Concertul de colinde ,,Noi umblăm şi colindăm” , ediția a IV - a

Evenimente Decembrie 16, 2019

Concertul de colinde ,,Noi umblăm şi colindăm”, ediția a IV - a, din 8 decembrie 2019, organizat de Biserica ,,Adormirea Maicii Domnului” Feredeni și Școala Gimnazială Feredeni, a adunat 22 de coruri/grupuri vocale/grupuri de colindători (390 de copii) din întreg cuprinsul județului Iași

Aflat la a IV-a ediție, Concertul de colinde ,,Noi umblăm şi colindăm”, parte a Proiectului educațional județean „Naşterea Domnului - Bucurie Sfântă” [1], cu fiecare an ce trece, prinde amploare și se dezvoltă armonios. Iniţiat de prof. înv. primar Iulia Fotea și Dănuț Fotea, preot paroh al Bisericii ,,Adormirea Maicii Domnului” Feredeni, concertul de colinde a fost organizat și anul acesta, de Şcoala și Parohia Feredeni, în sala de spectacole a Căminului Cultural „Al. Tănase” Deleni. Partenerii proiectului au fost Inspectoratul Școlar Județean Iași, Primăria Comunei Deleni și Protopopiatul Hârlău (https://www.youtube.com/watch?v=R6eCm-nrGds&feature=share&fbclid=IwAR3QNQctJ7iqMHAjkrH2zA9sYfFUQhPlbP77-udj9NzqkjDYW1FOI2QRyVs).

Activitățile din cadrul Proiectului „Naşterea Domnului - Bucurie Sfântă”, au drept scop păstrarea, perpetuarea și promovarea tradiților legate de sărbătoarea Nașterea Domnului. În zona rurală, cu prilejul sărbătorilor de iarnă, „încă” se mai păstrează obiceiul colindatului, al uratului sau alte obiceiuri legate de sărbătoarea Naşterii Domnului (mersul cu Steaua, Luceafărul ş.a). În acest context, concertul de colinde ,,Noi umblăm şi colindăm”, a prezentat parte din aceste obiceiuri adunate de către cadrele didactice și părinții parohi. Cunoașterea și înțelegerea colindului ca manifest artistic și de credință, prezentat de copii, cei care exprimă cel mai bine mesajul Naşterii Domnului, întotdeauna ne pregătesc, pentru a întâmpina Crăciunul cu o „bucurie sfântă”.

Așadar, 22 de coruri/grupuri vocale/ansambluri/grupuri de colindători (390 de copii)[2] din întreg cuprinsul județului Iași, au vestit Nașterea Domnului prin cântul celor peste 70 de colinde. din cadrul concertului[3]. Mai mult, concertul de colinde a cuprins și un recital vocal-instrumental de colinde, susținut de Grupul vocal „Pathos” al profesorilor din comuna Deleni, județul Iași, apoi un moment tradițional folcloric de sărbători, prezentat de invitatul special Ansamblul folcloric „Zestrea” din Bacău. Încheierea spectacolului a fost marcată printr-un recital de colinde armonizate, în prestația unui grup coral de la Liceului „Octav Băncilă” din Iași.

Considerăm un real câștig acest concert de colinde, deoarece toți participanții, dar și spectatorii din sală, au aprofundat semnificaţia sărbătorii Nașterii Domnului, dar și exprimarea stărilor ce însoţesc aceste sărbători. Odată cu manifestările acestui proiect, se vede și o revigorare a mişcării corale, act cultural cu implicări benefice în viaţa comunităţii.

Și anul acesta se cuvine să mulțumim pentru implicare d-lui primar al comunei Deleni, Ec. Dumitru Prigoreanu, d-nei Maria Scârțu, viceprimarul comunei Deleni, Consiliului Local Deleni (care au pregătit toate cele 400 de pachete cu dulciuri oferite participanților), părintelui protopop Victor Pîslariu, d-nei director Mihaela Hriscu (Școala Poiana), d-nei director Elena Creangă (Școala Deleni), d-lui Ștefan Chele (referent cultural la Primăria Deleni), d-lui Codrin Prigoreanu (videograf Codrin-Film&Foto), d-lui Petrică Drăgan, directorul Ansamblului folcloric „Zestrea” Bacău și nu în ultimul rând, tinerilor din Ansamblul folcloric „Hurgheșul” al Parohiei Feredeni, dar și părinților lor, care au susținut întreaga organizare a proiectului.

Pr. Dănuț Fotea/ Prof. înv. primar Iulia Fotea

[1] Proiectul cuprinde trei secțiuni: Secţiunea I: ,,Noi umblăm şi colindăm” - Concurs de interpretare corală (colinde interpretate de coruri şcolare și parohiale, adresat claselor primare și gimnaziale). Secţiunea a II-a: ,,Bucuria Nașterii Domnului, prin ochi de copil” - Concurs de creaţie artistico-plastică (lucrări picturale, desene, colaje, icoane specifice sărbătorii Naşterea Domnului, pentru preşcolari, claselor primare și gimnaziale). Secţiunea a III-a: „Naşterea Domnului, bucuria copiilor, bucuria tuturor”- Concurs de creaţii literare în proză sau în versuri, pentru clasele II – VIII.

[2] Participanți la secțiunea I, ,,Noi umblăm şi colindăm” - Concurs de interpretare corală, ediția a IV-a, 2019:

I. SECȚIUNEA CLASE PRIMARE

1. Grupul ,,Românașii”, Școala Gimnazială Balș, Structura Boureni, jud. Iași

2. Grupul vocal al Clasei I, Școala Gimnaziala Bădeni, comuna Scobinți, jud. Iași

3. Grupul ,,Merișorul”, Școala Gimnaziale Bălțați, comuna Bălțați, jud. Iași

4. Grupul ,,Mândruțele”, Școala Gimnazială Poiana, comuna Deleni, jud. Iași

5. Grupul ,,Floricelele lui Neculce”, Școala Gimnazială ,,Constantin Teodorescu”, satul Războieni,

comuna Ion Neculce, jud. Iași

6. Corul ,,Happy Stars” al Școlii Primare ,,Happy Stars” Hârlău, jud. Iași

II: SECȚIUNEA GRUPURI MIXTE

7. Grupul vocal ,,Crucenii”, Școala Gimnazială Crucea, comuna Lungani, jud. Iași

8. Grupul vocal ,,Muguri de Stejar”, Școala Gimnazială Deleni, jud. Iași