Protecția mediului și siguranța în muncă, teme abordate la ședința Protopopiatului Iași III

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 22, 2026

Alături de comunicarea temelor transmise de Centrul Eparhial Iași, pe ordinea de zi s-au aflat și aspecte referitoare la Securitatea și Sănătatea în Muncă (SSM), Prevenirea și Stingerea Incendiilor și a Situațiilor de Urgență (PSI-SU), precum și la protejarea mediului înconjurător.

În acest sens, a fost invitat domnul Gheorghe Bacușcă, comisar-șef al Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Iași, care a prezentat problemele cu care se confruntă parohiile în domeniul protecției mediului, în raport cu legislația națională și cu reglementările Uniunii Europene. Totodată, acesta a apreciat implicarea activă a preoților din cadrul Arhiepiscopiei Iașilor în activitățile dedicate protejării mediului.

Domnul comisar-șef Gheorghe Bacușcă a răspuns tuturor întrebărilor adresate de preoții participanți la ședință. Prezența sa s-a datorat „Protocolului de prevenire” încheiat între Arhiepiscopia Iașilor și Garda Națională de Mediu – Comisariatul Județean Iași.

În cadrul întâlnirii s-a pus accent pe importanța factorilor de mediu și pe necesitatea respectării legislației românești în domeniu, în concordanță cu normele și reglementările Uniunii Europene.

De asemenea, preoții au fost informați cu privire la legislația referitoare la Securitatea și Sănătatea în Muncă, precum și la Prevenirea și Stingerea Incendiilor și gestionarea Situațiilor de Urgență.

Citește alte articole despre: actualitate, Arhiepiscopia Iasilor, stiri