Grupul vocal „Hurgheșelul” al Parohiei Feredeni la preselecția pentru Concursul județean de muzică ,,Ritmurile copilăriei’’

Corul parohiei Mai 13, 2019

Grupul vocal „Hurgheșelul” al Parohiei Feredeni s-a calificat pentru faza finală a Concursului județean de muzică ,,Ritmurile copilăriei’’din data de 1 iunie 2019

Grupul vocal „Hurgheșelul” al Parohiei Feredeni, a participat, vineri, 10 mai 2019, la preselecția zonală pentru Concursul județean de muzică ,,Ritmurile copilăriei’’, organizată la Clubul Copiilor din Hîrlău. Concursul este organizat de Inspectoratul Școlar Județean Iași, Școala „Carol I” Iași și Colegiul „Costache Negruzzi” din Iași.

Pentru a evolua la spectacolul etapei județene, elevii participă mai întâi la o fază zonală, care se organizează în municipiul Iasi și în orașele Pașcani, Hîrlău, Târgu Frumos.. Concursul încurajează copiii să abordeze genuri muzicale diferite și dă șansa celor din județ să promoveze folclorul local, contribuind astfel la păstrarea tradițiilor. Grupul vocal „Hurgheșelul” s-a calificat pentru faza finală a concursului din data de 1 iunie 2019.

Pr. Dănuț FOTEA

Citește alte articole despre: Hurgheșelul, Feredeni, Ritmurile copilăriei