Grupul Vocal Hurgheșelul la Pelerinajul de Florii

Evenimente Aprilie 20, 2019

Grupul Vocal Hurgheșelul al Parohiei „Adormirea Maicii Domnului” Feredeni a participat la Pelerinajul de Florii organizat de Protopopiatul Hîrlău

În 1990, la Iași s-a reluat o mai veche tradiție – întreruptă de regimul comunist după anul 1947 – aceea de a se merge în procesiune pe străzile orașului în ceea ce se numește Pelerinajul de Florii. Și anul acesta, la Hîrlău, ca de altfel în toată țara, Pelerinajul de Florii s-a organizat în ajunul Duminicii Floriilor. Grupul Vocal Hurgheșelul al Parohiei Feredeni, alături de pelerinii prezenți, au interpretat cântări religioase specifice Postului Mare și sărbătorii Floriilor, iar la Biserica Sfântul Dumitru a suținut un scurt moment muzical tematic. Pelerinajul, organizat de Protopopiatul Hîrlău, a început la orele 13:00, de la Troița ridicată la marginea satului Pârcovaci și cu icoana Intrării Domnului nostru Iisus Hristos în Ierusalim s-a mers pe traseul Capela Sfântul Pantelimon, Biserica Sfântul Vasile, Biserica Sfântul Dumitru, Biserica Sfântul Nicolae și Biserica Sfântul Gheorghe. D.F.

Citește alte articole despre: Duminica Floriilor, pelerinaj, Hurgheșelul, Feredeni