Părintele Gheorghe Bîrliba (1884-1965)

Evenimente Aprilie 20, 2019

54 de ani de la trecerea la cele veșnice a părintelui paroh Gheorghe Bîrliba

Părintele Bîrliba Gheorghe s-a născut la 7 decembrie 1884, în Tg. Neamț. A urmat Seminarul teologic „Sf. Gheorghe” din Roman, apoi pe cel din Iași (1905) și Facultatea de Teologie din București. A fost hirotonit preot la 7 iunie 1909 de către Episcopul Nicodim Munteanu, pentru Parohia Găinești (Slatina, Suceava), iar la 1 octombrie același an s-a transferat la Parohia Feredeni (Deleni, Iași). Totodată a funcționat ca învățător. În legislatura parlamentară 1931-1932 a fost senator de Botoșani din partea PNL. A contribuit la ridicarea a două școli, înființarea unei bănci populare „Munca”(1919), a unei cooperative de consum (1923), a unei cooperative de exploatarea a pădurilor, a Cercului cultural „Al. Vlahuță” (cu membri din peste 30 de sate), toate în localitatea Feredeni. A reparat bisericile din Feredeni și filia Slobozia. La împlinirea a 25 ani de preoției a primit distincția „Serviciul Credincios”. Pentru trecutul politic, între 1952-1953 a fost arestat de Securitate. După 56 ani de preoție în acest sat preotul paroh Gheorghe Bîrliba, în data de 7 aprilie 1965, a trecut la cele veșnice fiind înmormântat în curtea Bisericii Feredeni. Părintele G. Bîrliba a fost unul dintre cei mai iubiți și respectați preoți ai satului Feredeni. Viaţa satului a fost marcată de personalitatea puternică a părintelui, care şi acum mai este amintit de către locuitorii satului Feredeni. Am scris aceste rânduri deoarece anul 2019 în cuprinsul Patriarhiei Române este „Anul omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari) şi Anul comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu şi Iustin Moisescu şi al traducătorilor de cărţi bisericeşti”. Mai mult, în anul 2019, se împlinesc 135 de ani de la nașterea părintelui, dar și 110 ani de la venirea acestuia în Parohia Feredeni. Sperăm ca în acest an să cinstim așa cum se cuvine memoria părintelui Gheorghe Bîrliba ! D.F.

Citește alte articole despre: Bîrliba, preot, paroh